Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Öğrencilerimiz 29. Willem C. Vis Uluslararası Tahkim Yarışmasına Katıldı

17.04.2022
Öğrencilerimiz 29. Willem C. Vis Uluslararası Tahkim Yarışmasına Katıldı
Hukuk Fakültesi 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 29. Willem C. Vis Uluslararası Tahkim Yarışmasına Katıldı

İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencilerinden Abdülmecit Güldağı ve Tunahan Soylu, 3. sınıf öğrencilerinden Ahmed Kürşad Özeren, Betül Merve Hot, Eslem Özbabacan, Merve Çeçi ve Nurseda Dayı, Üniversitemizi temsilen “29th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot” yarışmasına katıldı. Willem C. Vis farazi dava yarışması pandemi sebebiyle ikinci kez çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

1994 yılından beri Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen yarışmaya dünyanın dört bir yanından 360’ın üzerinde hukuk fakültesi katılıyor. Uluslararası ticari tahkim alanında en kapsamlı ve en prestijli yarışma olmasıyla tanınan etkinlik, Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın (CISG) uygulanmasına ilişkin uyuşmazlıkları barındıran yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.

Çözülmesi beklenen uyuşmazlığın Ekim ayında yayımlanmasıyla başlayan uzun soluklu bu süreçte öğrencilerimiz, Aralık ayında dava dilekçesinin, Ocak ayında davaya cevap dilekçesinin yazımını tamamlayarak sözlü aşamaya katılmaya hak kazandılar. Aylarca süren bu yoğun çalışmalarının sonunda 9-14 Nisan 2022 tarihleri arasında sözlü aşama gerçekleştirildi. Öğrencilerimizden Merve Çeçi, Abdülmecit Güldağı ve Betül Merve Hot davanın usule ilişkin hususlarını ele alırken; Ahmed Kürşad Özeren, Eslem Özbabacan, Nurseda Dayı ve Tunahan Soylu davanın esasına ilişkin iddia ve savunmalarını gerçekleştirdiler.

Yarışmanın ilk günü olan 9 Nisan 2022 tarihinde davalı sıfatıyla Merve Çeçi ve A. Kürşad Özeren, Üniversitemizi Cenevre Üniversitesi’ne karşı temsil etti. Yarışmanın ikinci gününde davacı sıfatıyla Nurseda Dayı ve Merve Çeçi, IBMEC Sao Paulo Üniversitesi'yle karşılaştı. Yarışmanın üçüncü gününde davacı sıfatıyla Tunahan Soylu ve Abdülmecit Güldağı, Singapur Ulusal Üniversitesi'yle maçlarını tamamladı ve son olarak Charles/Prag Üniversitesi'nin davacı olduğu maçta Eslem Özbabacan ve Merve Çeçi’nin temsil ettiği takımımız davalı olarak yarıştı. 

Üniversitemizin Willem C. Vis Moot yarışmasına katılan ilk takımı olma sıfatını taşıyan ve bu yolda öncü olacaklarını umduğumuz öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Fotoğraflar