Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Organizatörlüğünde 11. Global Vakıf Konferansı İstanbul’da Gerçekleştirildi

14.09.2023
İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Organizatörlüğünde 11. Global Vakıf Konferansı İstanbul’da Gerçekleştirildi
Global Vakıf Konferansı’nın on birincisi, "Yeni Nesil Vakıfçılık" temasıyla gerçekleştirildi.

On yıldır farklı ülkelerin ve kurumların ev sahipliğinde gerçekleştirilen Global Vakıf Konferansı’nın on birincisi, İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve İlim Yayma Vakfı’nın organizatörlüğünde ve Malezya Uluslararası İslam Üniveristesi (IIUM), iWAQF, UNIRAZAK, MEDIU, UNITAR ve Finterra’nın stratejik destekleri ile 7-9 Eylül 2023’de İstanbul’da hibrit olarak gerçekleştirildi. Bu yılın teması “Yeni Nesil Vakıfçılık” olarak belirlendi. 26 ülkeden yaklaşık 120 katılımcının yer aldığı etkinlikte, uluslararası akademisyen ve uygulamacılar deneyimlerini ve çalışmalarını paylaşarak, teknolojik ve finansal gelişmelerin vakıflara uygulanabilirliği konusunda tebliğ sunumları gerçekleştirdiler. 

Konferans, İstiklal Marşı’nın okunması ve akabinde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde açık oturumlara geçildi.

İkisi açık oturum ve 17’ü paralel oturum olmak üzere toplam 19 oturumun gerçekleştirildiği konferansta; Vakıflar ve Gayrimenkul Yönetimi, Vakıflara İlişkin Hukuki Meseleler, Vakıflara Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar, Vakıflarda Blockchain Teknolojisi, Vakıf Yönetimi, Vakıf ve Sosyal Refah, Ekonomi Perspektifinden Vakıflar, Vakıflarda Dijitalleşme, Vakıf ve Sürdürülebilirlik gibi çeşitli alt temalar kapsamında sunumlar yapıldı.

14 İngilizce oturumun yanı sıra 2 Türkçe ve 1 Arapça dillerinde olmak üzere eş zamanlı oturumlar gerçekleştirildi.

Konferansa Nijerya’dan iştirak eden Sokoto Eyaleti Zekât ve Vakıf Komisyonu heyeti, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla tarafından kabul edildi. Taraflar arasında muhtemel işbirlikleri üzerine görüşmeler yapıldı.

Konferansın üçüncü günü, uluslararası katılımcılar ile İstanbul gezisi yapıldı. Bu kapsamda eski İstanbul’u ve Türk vakıf mirasının çeşitli örneklerini keşfetme imkânı elde eden katılımcılar, gezi sonunda İbn Haldun Üniversitesi’nin Süleymaniye yerleşkesinde ağırlandı.

Konferans sonucunda; katılımcı ülkeler arasında vakıf bilincinin artırılmasının ve eğitim, yatırım ve vakıf alanlarında işbirlikleri oluşmasının önemi vurgulandı.

Açık Oturumlar Canlı Yayınlandı

Konferansın açılış programı, açık oturumları ve kapanış programı youtube üzerinden canlı olarak yayınlandı. Oturumların video kayıtlarına aşağıdaki linklerden erişilmektedir.

Konferans 1. Gün (Açılış ve İlk Oturum)
https://youtube.com/live/qbz6rCL_k9Y?si=SS5Qk2oUJxpMPRCZ 

Konferans 2. Gün (Açık Oturum)
https://youtube.com/live/SGrw8q_na3M?si=7V1RT-zBxTgne8jf 

Konferans 2. Gün (Kapanış)
https://youtube.com/live/NnWb3is8Xr4?feature=shared 

Fotoğraflar