Hukuk

Fakültesi

Farazi Dava Yarışmaları

Hukuk Fakültemizin öğrencileri, aşağıda örnek olarak açıklanan birçok ulusal ve uluslararası farazi dava yarışmalarına katılmaya teşvik edilmekte ve dava yarışmalarındaki konular hakkında uzman hocalarımız danışmanlığında dava yarışmalarına katılmaktadırlar.  Öğrencilerimiz bu dava yarışmalarıyla, dava dilekçelerinin yazımı, araştırma yapılması, sözlü sunum gibi bir hukukçunun mutlaka bilmesi gerektiği konuları, ulusal ve uluslararası anlamda deneyimleyerek, elde ettikleri tecrübelerle kariyerlerine bir adım önde başlayacaklardır.

Uluslararası Yatırım Tahkimi Farazi Dava Yarışması

Uluslararası Yatırım Tahkimi Farazi Dava Yarışması (FDI Moot), her yıl düzenlenmekte olup, uluslararası yatırım hukukuna ilişkin güncel olay ve gerçek davaların, olay metnine aktarılmasıyla, lisans ve lisansüstü öğrencilere uluslararası yatırım tahkimi hakkında önemli tecrübe kazandırmaktadır.  Yarışma İngilizce olarak yazılı ve sözlü iki farklı bölümden oluşmaktadır. Yarışmanın yazılı bölümünde takımlar, dilekçelerini ve karşı dilekçelerini sunmaktadırlar. Bunu takiben bir sözlü aşama gerçekleştirilmektedir.  Bu yarışma Uluslararası Hukuk Çalışmaları Merkezi (CILS) ve Skadden & Arps LLP sponsorluğunda organize edilmekte olup, her yıl farklı bir ülkede yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için bkz: https://www.fdimoot.org/

vis-logo-new

Willem C. Vıs Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava Yarışması

En prestijli yarışmalardan biri olan Vis Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava yarışması (Vis Moot Court), her yıl düzenlenmekte olup, uluslararası ticaret hukukunun belkemiğini oluşturan CISG ve ticari tahkimdeki güncel problemleri içermektedir.  Bu yarışma, üyeleri arasında Pace Üniversitesi, Londra Üniversitesi, Stockholm Üniversitesi, Viyana Üniversitesi, Avusturya Tahkim Derneği, Avusturya Federal Ekonomi Odası ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) gibi kuruluşların bulunduğu Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması’nın Organizasyonu ve Desteklenmesi Derneği (Verein zur Veranstaltung und Förderung des Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot) tarafından düzenlenmektedir.  Yarışma İngilizce olarak yazılı ve sözlü iki farklı bölümden oluşmaktadır.  Yarışmanın yazılı bölümünde takımlar, dilekçelerini ve karşı dilekçelerini sunmaktadırlar. Bunu takiben Viyana’da bir sözlü aşama gerçekleştirilmektedir.

Detaylı bilgi için bkz: https://vismoot.pace.edu/

leiden

Leiden Sarin International Air Law Moot Court

Leiden University – International Institute of Air  and Space Law ve Sarin Memorial Legal Aid Foundation tarafından geleneksel olarak Leiden Sarin International Air Law Moot Court düzenlenmektedir. Farazi dava yarışmasında esas olarak, güncel hukuki bir meseleye ilişkin kurgulanan uyuşmazlığın farklı bakış açıları çerçevesinde ele alınmakta ve diğer ülkelerden gelen takımlar ile bu bakış açılarının yarıştırılmaktadır. İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer Faruk Erol, “9th Leiden Sarin International Air Law Moot Court” etkinliğine fakülte çalıştırıcısı olarak katılmıştır.

Detaylı bilgi için bkz: https://www.universiteitleiden.nl/en/law/institute-of-public-law/institute-for-air-space-law

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur