Hukuk

Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Erol, Türkiye Uzay Ajansı Milli Uzay Programı Çalıştayına Katıldı


TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde düzenlenen Türkiye Uzay Ajansı Milli Uzay Çalıştayı Programına Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer Faruk Erol katıldı.

Milli uzay programı çalıştayında farklı disiplinlerden alanında uzmanların katılımı ile çeşitli fikir ve öneriler ortaya konuldu ve Türkiye’nin uzay çalışmalarına ilişkin gelecek dönem yol haritasının temel taşları belirlenmeye çalışıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çalıştayın kapanış konuşmasında konuya ilişkin şunları ifade etti: “’Oradaydım’ diyebileceğimiz, çocuklarımıza ve torunlarımıza gururla anlatacağımız bir işin başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması yirmi yılı aşkın süredir konuşulan bir husus. Bayrağında ay yıldız olan bir ülke için aslında ne kadar geç kalınmış değil mi? Dolayısıyla, bakanlığa gelir gelmez bu konu ilk gündem maddelerimizden biri oldu. Kısa sürede hazırlıklarımızı tamamladık, tüm tarafların mutabakatını alarak ajansımızı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurduk. … Cumhurbaşkanımızdan aldığımız vizyonla, uluslararası savunma sanayi üreticilerine taşeronluk yapmak yerine, tam bağımsız Türk savunma sanayini oluşturmayı hedef seçtik. Bu amaçla yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi adına çok çalıştık. Hamd olsun, bu alanda elde ettiğimiz başarılara her gün yenileri ekleniyor. stratejiden, özgün tasarıma, altyapı kurulumundan, teknoloji geliştirmeye, prototipten ticarileşmeye kadar her aşamada aynı disiplin ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. İşte uzay teknolojileri de bize yeni ve benzersiz bir gelişme ekseni sunuyor. Bu ekseni şekillendirmek, hedefleri somut bir vizyonla ortaya koymak ve ilerlemeleri düzenli bir şekilde takip etmek Uzay Ajansımızın görevi olacak. Bugün ilk nüveleri oluşan Milli Uzay Programı tam da bu açıdan çok önemli. İşin hem teknolojik hem de beşeri boyutu üzerinde sağlam bir beyin fırtınası gerçekleştirdiniz.”

Milli Uzay Programı Çalıştayı kapsamında uzay hukuku ve insan kaynakları oturumlarında görev alan Dr. Ömer Faruk Erol, Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarının yol haritasının oluşumuna katkı sağlamıştır.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur